ציוד ללוכדי נחשים

ציוד בסיסי ללוכד נחשים

מקל לכידה (בדגש על הומני).
כלי אחסון, כלי נשיאת הנחש.
ברגע שמחליטים להתמקצע רצוי לרכוש עוד כמה מוצרים שיסייעו ויקלו על הלכידה.

רקע כללי

בעלי החיים המדהימים הללו – נחשים, אשפים ביכולת ההתחמקות, התנועה הזריזה והגעה למסתורים קטנים צפופים ולא הגיוניים, כחלק מהיכולת הפיזית/ביולוגית הם יכולים לטפס כמעט על כל דבר ולהגיע לגבהים נאים. כמו כן נחשים מאד שונים במראה, במבנה ובגודל בכל שלב בחיים שלהם, אבקוע, מתבגר ובוגר. קיים שוני התנהגותי בין מין למין של נחש, סך כל היכולות הללו מהוות אתגר מעניין לעבודתו של לוכד הנחשים.
לפני השימוש בציוד, על הלוכד המורשה לשלוט בידע על נחשי ישראל ולעיתים נחשים מחול. חלק חשוב מאד בתהליך זה זיהוי מהיר של הנחש העומד מולך.
שלב שני ביצוע תשאול מספק אל מול הלקוח על מנת להבין איפה נצפה הנחש לאחרונה וכל פרט מידע רלוונטי לאירוע.
שלב שלישי כניסה למרחב בו נצפה לכאורה הנחש וביצוע סריקה ראשונית למטה ולמעלה במרחב כדי לאתר אולי את הנחש או יותר במקום המיועד או מקום אחר הכל כדי לא להיות מופתע.

מקל לכידה

מקל לכידה, בדגש על מקל לכידה הומני (לא ראש "קטר" משונן ). האורך האידאלי של מקל לכידה זה 100ס"מ, קיימים מספר דגמים חשוב שהלוכד יתאים את הלוכדן- מקל הלכידה וידית האחיזה ליד שלו. קיימים בשוק מספר לוכדנים הומניים ראש רגיל, ראש קוברה האחרון מתאים לנחשים צעירים- מתבגרים.

מתקן אחסון / נשיאה

קיימים מספר אפשרויות הכל בהתאם לנוחות ולהרגלי העבודה של לוכד הנחשים. המתקנים הנפוצים:
1) דלי צבע (ריק) 18 ליטר או יותר.
2) צינור ביוב 4" קוטר באורך של 100ס"מ לפחות, צד אחד סגור קבוע צד שני מכסה פריק.
3) קופסאת פלסטיק שקופה רצוי עם מכסה חצוי – כאשר חצי אחד מקבעים והשני נפתח ונסגר.
4) מיכל נוזלים של 25 ליטר עם פיה גדולה של 4" לפחות.

ציוד אופציונאלי נוסף ללוכדי נחשים:

וו לכידה

הוו לכידה משמשת את לוכד הנחשים למספר פעולות: משיכת הנחש, הרמת הנחש, הזזת הנחש, הזזת חפצים קלים. בדומה למקל הלכידה האורך האידאלי לוו לכידה הוא 100ס"מ, קיימים בשוק מספר ווי לכידה: מוט קבוע, מוט פריק – יתרון לפריק שנכנס בתיק קטן.

שק לכידה

שק לכידה איכותי עשוי מבד קאנבס עמיד, בגודל ורוחב מספק, רצוי שיהיו לו 2 שרוכים לקשירה מיטבית. שקי לכידה אידאלים בהעברת זעמנים בצורה רגועה – הבד חוסם את האור ומהווה מקום מסתור. בשק רצוי להשתמש רק עבור זעמנים ולא נחשים ארסיים שיכולים להכיש דרך השק.

פנס ופנס ראש

במקרים רבים התאורה לא מספקת – אפילו בחללים וחדרים מוארים, פנס ראש (עדיף נטען) אידאלי לכל סיטואציה ומאפשר שימוש ב 2 הידיים, עדיין מומלץ להחזיק בתיק גם פנס איכותי  רגיל – ולא להסתמך רק על הפנס בנייד.

פינצטה

משתמשים בפינצטה בעיקר ללכידת נחש קטן -אבקוע, רצוי להחזיק פינצטה ממתכת, איכותית באורך של 45 ס"מ לפחות, קיימים פינצטות ישרות ומעוקלות .

מצלמת "עין נחש"

מכשיר האנדוסקופ עוזר רבות אם הזוחל נכנס למקום צר ללא גישה או אפשרות לפרק חלק ולהגיע בנוחות. המצלמה שמגיעה עם תאורה מאפשרת לראות ולהבין באיזה נחש מדובר ומה האפשרויות ללכוד אותו בצורה הכי יעילה ומהירה.